Я писала писаночку
Писала, писала,
Щоби тая писаночка
Славу здобувала.
Коли приходить весна в Україну, пробуджується і воскресає природа, відроджується життя і надходять Великодні свята, сідають люди у своїх оселях біля свічок і беруться за давнє-предавнє ремесло - розписування писанок.
Мудрі люди кажуть: "У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки". Кожна писанка - це ніби маленький світ. Тут і небо із зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і трибанні церкви - усе це вималюване у певному порядку для того, аби підтримати лад та рівновагу у нашому світі.
Історія писанок як символу весняного відродження природи сягає у далеке минуле і пов'язана з ритуалом весняного відродження на землі. Перетворювати звичайне куряче яйце на чарівну писанку за старих часів уміла кожна слов'янська жінка. Для цієї святої справи їй, окрім яєць, потрібні були: непочата вода, непочатий вогонь, нові горщики, нова полотняна серветка, бджолиний віск, свічка, фарби, розламана надвоє кісточка-вилка, узята з півнячих грудок.
Непочатий вогонь добував господар сім'ї, непочату воду господиня брала опівночі з семи джерел. Фарби добували з пелюсток квітів, кори, коріння і листя дерев. Узор майстрині не вигадували, а списували з торішніх писанок - з року в рік, від бабусь-прабабусь. А до предметів, причетних до приготування писанок, ніхто, окрім самої господині, не смів навіть торкатися.
Так писали писанки наші далекі предкині, наші прабабусі. Ця традиція нараховує вже близько 8 тисяч років. Звичайно ж, з часом правила писання спростилися. Вода проста, кип'ячена, писанок - спеціально виготовлений у вигляді невеликої металевої воронки, а фарби беруться як «від Бога, так і від людей». Але традиція проминула всі труднощі і змогла вижити й донині.
8 квітня у НВК «Лідер» завітали гості із СЗШ № 92 м. Львів, котрих запросила педагог-організатор Ритаровська Л.З. Зустріч відбулася у музеї «Відродження», де гостям екскурсоводи розповіли історію міста, рідної школи, звернули увагу на експонати, привезені з подій на Майдані.
Хочу сказати, що у рамках проекту «Обереги» на тему: «Символіка оберегів, їх виготовлення. Писанкарство», учні м. Львова показали презентації писанки, символіку кольорів, розповіли легенди, а вчитель Оксана Євгенівна провела для нас майстер-клас по писанкарству.
Ми щиро вдячні нашим гостям і з радістю будемо продовжувати нашу співпрацю.
Педагог – організатор
Ритаровська Л.З. |